Żyjemy w świecie nadmiaru informacji – to, czy kreowany przez nas komunikat uznany zostaje za ważny, zależy w głównej mierze od jego atrakcyjności. Dobór narzędzi i programów graficznych to możliwość podniesienia wskaźnika rozpoznawalności marki oraz szansa na zaciekawienie większej liczby odbiorców. Przemyślany projekt graficzny, animowana infografika, czy doskonałe zdjęcie – odpowiednie narzędzie do projektowania graficznego nie tylko zwiększa wydajność i efektywność pracy, ale pomaga także we wprowadzaniu oszałamiającej kreatywności do projektowania. Poznaj trzy najprostsze programy graficzne, które pomogą Ci wkroczyć w wizualny świat!
1. CANVA – intuicyjny program graficzny dla początkujących
Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z projektowaniem graficznym, Canva będzie dla Ciebie rozwiązaniem doskonałym. To program, dzięki któremu możesz w łatwy sposób stworzyć najróżniejsze projekty graficzne, takie jak banery, infografiki, plakaty, czy posty na social media. Canva oferuje szeroki wachlarz szablonów, obrazów i czcionek, z których spora część jest dostępna w wersji darmowej. Program nie zapewnia zaawansowanych funkcji, jednak z pewnością zaspokoi potrzeby początkującego projektanta.
Zalety programu:
- Prosta i intuicyjna obsługa.
- Ogromna liczba szablonów i grafik.
- Możliwość tworzenia grafik gotowych do druku.
- Połączenie z bankiem zdjęć stockowych.
- Intuicyjny interfejs, który jest łatwy w nawigacji.
Wady programu:
- Część z funkcji wymaga subskrypcji.
- Ograniczona funkcjonalność – zaawansowani użytkownicy potrzebują więcej opcji, niż oferuje program.
- Nie działa w trybie offline.
2. Adobe Photoshop – wszechstronny program graficzny dla początkujących
Adobe Photoshop to program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej, będący sztandarowym produktem firmy Adobe. Photoshop jest najlepszym i najbardziej zaawansowanym edytorem zdjęć na rynku, które umożliwia między innymi usuwanie i zmianę tła, korygowanie rysów twarzy, tworzenie obrazów 3D, czy edycję wideo. Początkujący użytkownik potrzebuje trochę czasu na adaptację, jednak firma Adobe posiada obszerną kolekcję poradników, które pomogą jak najlepiej wykorzystać każde z oferowanych narzędzi.
Zalety programu:
- Możliwość pracowania z plikami różnych formatów.
- Zgrabny interfejs.
- Bogaty zestaw narzędzi do typografii i rysowania.
- Wydajny transfer plików między różnymi programami.
- Możliwość edycji animacji i warstw wideo.
- Użytkownicy mogą m.in. definiować rozmiar płótna, tworzyć własne pędzle, pracować w 3D, izolować elementy z tła.
Wady programu:
- Rozbudowany interfejs – może okazać się zbyt trudny do opanowania.
- Wysokie wymagania sprzętowe.
- Cena i sposób licencjonowania.
3. GIMP – darmowy program graficzny dla początkujących
GIMP to popularny program, który służy do obróbki grafiki rastrowej. Często stosuje się go jako zamiennik do programu Adobe Photoshop, co prawda nie ma aż tylu zaawansowanych opcji, ale idealnie sprawdzi się do nauki na podstawowym poziomie. GIMP pozwala na usuwanie obrazu z tła, malowanie pędzlem, klonowanie obiektów, zmianę rozmiaru, perspektywy oraz stosowanie warstw i masek. Sprawdzi się idealnie zarówno do retuszu zdjęć, jak i wykonywania projektów do sieci.
Zalety programu:
- Brak konieczności rejestracji i płatności, aby mieć dostęp do pełnej wersji programu.
- Łatwy w obsłudze interfejs.
- Bogata oferta narzędzi i możliwości.
- Samouczki dla każdej funkcji.
Wady programu:
- Interfejs użytkownika nie jest idealny dla użytkowników komputerów Mac.
- Długi czas uruchamiania.
- Może wymagać pobrania innych programów, aby w pełni wykorzystać jego możliwości.
Projektowanie graficzne Katowice — zapoznaj się z ofertą agencji marketingu internetowego MAVIKA i zwiększ rozpoznawalność swojej marki przez kreatywne grafiki!